Skip to main content

About NACO

Scholarship Past Winners

  • 2021

    Rhonda Dix Memorial Scholarship: Mackenzie Sudbeck, Cedar County
    Sadie Birky, Fillmore County
    Austin Branch, Cuming County
    Sierra Bryant, Lancaster County
    Ashton Davis, Sheridan County
    Ty Engel, Nance County
    Claire Lindsay, Wayne County
    Elizabeth Locke, Stanton County
    Sydney McKay, Madison County
    Camryn Morgan, Howard County
    Taylor Scheuneman, Webster County
    Savanna Stevens, Keith County
    Alissa Vlasak, Saline County

  • 2020

    Rhonda Dix Memorial Scholarship: Haley Weber, Saline County
    Abby Miller, Saunders County
    Ashton Erickson, Hayes County
    Brooke Meister, Cuming County
    Dean Wiegert, Lancaster County
    Adrienne Olson, Garden County
    Emily Richards, Sarpy County
    James Wetovick, Nance County
    Jonathan Wetovick, Nance County
    Madison Woodring, Furnas County
    Nolan Eatherton, Buffalo County
    Trinity Seery, Cuming County
    Andrew Lindemeier, Lincoln County

  • 2019

    Rhonda Dix Memorial Scholarship: Amya Harris-Harper, Sarpy County
    Trysha Brierly, Dawes County
    Troy Cooley, Jr., Douglas County
    Daniel Fleischer, Clay County
    Colby Grossart, Greeley County
    Logan Gustafson, Nance County
    Madison Jones, Sarpy County
    Sadie Lamplot, Cuming County
    Garret Malander, Nance County
    Carson Morgan, Howard County
    Carter Ossian, Butler County
    Tiana Rice, Morrill County
    Conner Stevens, Keith County

  • 2018

    Rhonda Dix Memorial Scholarship: Gretchen Sornson, Otoe County
    Raegan Andresen, Saunders County
    Colby Camelin, Washington County
    Easton Clark, Lincoln County
    Cara DeMers, Hamilton County
    Nick Wordekemper, Dawes County
    Katelyn Fischer, Cedar County
    Hope Gubbels, Dakota County
    Sheyenne Hammond, Cherry County
    Camry Moore, Saline County
    Sophia Svanda, Cass County
    Dalton Tremayne, Thurston County
    Kyla Wallinger, Holt County

  • 2017

    Rhonda Dix Memorial Scholarship: Ann Nordby, Holt County
    Tim Bonham, Sarpy County
    Shauna Coborn, Sheridan County
    Hannah Fleischer, Clay County
    Emily Flint, Custer County
    Baylee Goff, Lancaster County
    Morgan Konen, Adams County
    William Reiter, Butler County
    Andrew Schmidt, Cedar County
    Whitney Steckel, Loup County
    Logan Sampson, Douglas County
    Brielle Weverka, Furnas County
    Luke Witte, Lancaster County

  • 2016

    Kasey Clifford, Hayes County
    Paige Cross, Banner County
    Austin Freeman, Pierce County
    Megan Giese, Dodge County
    Jasmine Jallen, Cheyenne County
    Ashlyn Lang, Scotts Bluff County
    Josie Minor, Lancaster County
    McKenzie Paulison, Douglas County
    Sarah Ruzicka, Hall County
    Jacob Schaub, Cheyenne County
    Jace Walther, Frontier County
    Andrew White, Sarpy County

  • 2015

    Braxton Bellamy, Buffalo County
    Collin Freeman, Pierce County
    Alexius Hartman, Nuckolls County
    Josiah Johnson, Lancaster County
    Hayley Kaiser, Keith County
    Emma Lindemeier, Lincoln County
    Alex Lupher, Scotts Bluff County
    John Radil, Valley County
    Logan Riege, Otoe County
    Andrew Rutt, Adams County
    Hannah Schievelbein, Deuel County
    Sydni Stevens, Keith County

  • 2014

    Molly Burbach, Wayne County
    Clay Cohon, Brown County
    Ian Fuchtman, Knox County
    Benjamin Hostetler, Banner County
    Heather Knapp, Madison County
    Marlee Lupher, Scotts Bluff County
    Robert Morrissey, Douglas County
    Sara Pinkelman, Cedar County
    Megan Pohlen, Lancaster County
    Kara Riggle, Jefferson County
    Riley Ruzicka, Hall County
    Kayla Stenger, Lincoln County

  • 2013

    Amy Ahlers, Boone County
    Sapphire Andersen, Hamilton County
    Nolan Dethlefs, Howard County
    Siara Fritz, Knox County
    Alex Gurciullo, Lincoln County
    Kamara Hackerott, Madison County
    Mitchell Heavican, Colfax County
    Jordan Hoeft, Phelps County
    Grady Frickey, Buffalo County
    Ryan Taylor, Box Butte County
    Hannah Walgren, Polk County
    Carley Yates, Fillmore County

  • 2012

    Cameron Aitken, Howard County
    Alyssa Blair, Pierce County
    Ty Elsner, Sherman County
    Alyssa Ferrazzo, Douglas County
    Jessica Gehr, Lancaster County
    Brooke Langemeier, Polk County
    Kurt Lawler, Keith County
    Morgan Malander, Nance County
    Riley Racicky, Greeley County
    Colby Schildt, Morrill County
    Andrew Vinton, Hooker County
    Payton Wragge, Pierce County

  • 2011

    Hannah Bauer, Jefferson County
    Loyd Wayne Deaver, Perkins County
    Emily Greitens, Dodge County
    Lauren Hoeft, Phelps County
    Karrah Johnson, Knox County
    Terrel Koch, Lincoln County
    Marissa Kovanda, Nuckolls County
    Taylor Walgren, Polk County
    Jordan Walther, Frontier County
    Samuel Wiarda, Hamilton County
    Emily Wood, Red Willow County
    Nicholas Yardley, Sheridan County

  • 2010

    Dillon Barta, Knox County
    Kate Brown, Nuckolls County
    Rosanne Goerl, Hall County
    Allison Gray, Phelps County
    Matthew Johnson, Clay County
    Jamie Meister, Cuming County
    Brandy Newbanks, Kimball County
    Kelsey O'Dea, Red Willow County
    Grace Pfingston, Dodge County
    Keaton Schweitzer, Seward County
    Triniti Smith, Furnas County
    Kelsey Wetovick, Nance County

  • 2009

    Luke Clifford, Hayes County
    Seth Dallmann, Saline County
    McKayla Fritz, Knox County
    Courtney Gerdes, Frontier County
    Hannah Hostetler, Banner County
    Ethan Knapp, Madison County
    Andrew Krotter, Holt County
    Michaela Nolte, Lancaster County
    Erica Spanyers, Saline County
    Brandon Stenger, Lincoln County
    Benjamin Stewart, Dawson County
    Krista Swartzendruber, Fillmore County

  • 2008

    Brett Daiss, Adams County
    Natalie Fox, Phelps County
    Danielle Ingalsbe, Sheridan County
    Holly Kozisek-Seher, Seward County
    Collin Kroeger, Colfax County
    Kristina Lunz, Dixon County
    Austin Mytty, Dodge County
    Brent Smith, Dixon County
    Morgan Spanyers, Saline County
    Mindi Straetker, Scotts Bluff County
    Thomas, Russell , Keith County
    Candice York, Knox County

  • 2007

    Caitlin Cedfeldt, Washington County
    Nicholas Eurek, Sherman County
    John George, Dodge County
    Molly Kincaid, Buffalo County
    Mary Kreikemeier, Cuming County
    Karen Mach, Butler County
    Lyndsey Markert, Nemaha County
    Jacqueline McCormick, Sioux County
    Lindsey McNutt, Red Willow County
    Justin Ryan, Keith County
    Jonathan Straetker, Scotts Bluff County
    Samantha Tienken, Dodge County

  • 2006

    Jordan Bloomquist, Gage County
    Jeffrey Cooper, Deuel County
    Kathryn DeJong, Seward County
    Jordan Hanson, Cherry County
    Elmer Krueger, Webster County
    Julia Lyons, Red Willow County
    Jennifer Missel, Dodge County
    Stacy Scheer, Madison County
    Brooke Schweitzer, Seward County
    Sarah Snyder, Gosper County
    William Stewart, Dawson County
    Geoffry Vlcek, Douglas County

  • 2005

    Emily Banks, Knox County
    Brady Dexter, Holt County
    Amber Edwards, Lincoln County
    Michael Fox, Jefferson County
    Trisha Gewecke, Clay County
    Amanda Hammer, Franklin County
    Ryan Hassebrook, Butler County
    Sara Husk, Washington County
    Nathaniel Meyer, Nuckolls County
    Maggie Mitteis, Sherman County
    Heidi Nienhueser, Cheyenne County
    Michael Powell, Furnas County

  • 2004

    Chavonn Davis, Loup County
    Robyn Davis, Rock County
    Danielle Freburg- Hoffmeister, Buffalo County
    Margaret Goll, Burt County
    Daniel Kohler, Fillmore County
    Billy Laun II, Pawnee County
    Matthew Lehechka, Hall County
    Traci Perlinger, Perkins County
    Jayme Smith, Kearney County
    Bernard Straetker, Scotts Bluff County
    Bryan Tamke, Dodge County
    Tienken Leslie, Dodge County

  • 2003

    Jason Borchers, Madison County
    Jonathan Dailey, Dawes County
    Beth Griess, Clay County
    Samantha Henk, Seward County
    Micheal Logsdon, Perkins County
    Ann McClelland, Furnas County
    Michelle Meyer, Sarpy County
    Allison Paulsen, Washington County
    Sarah Ryschon, Kimball County
    Wade Schmidt, Nuckolls County
    Anita Stokes, Boone County
    Brad Thorberg, Boone County

  • 2002

    Andrew Dux, Jefferson County
    Jill Elliott, Cherry County
    Christina M. Fast, Cuming County
    Laura Lyons, Red Willow County
    Kaeley Mauch, Douglas County
    Kristin McGill, Brown County
    Ashley Oltjenbruns, Pierce County
    Erin Powell, Furnas County
    Mary Southwick, Jefferson County
    JoAnna Thomas, Keith County
    Crystal Weaver, Lincoln County
    Jacob Williams, Buffalo County

  • 2001

    Kelly Anderson, Douglas County
    Micheal Cradduck, Fillmore County
    Diana Faesser, Pawnee County
    Derek Kowalski, Sherman County
    Heather Lloyd, Platte County
    Zachary Meyer, Merrick County
    Hollie Neujahr, Polk County
    Michelle Nordhues, Greeley County
    Stacy Oakley, Nemaha County
    Tori Pallas, Saline County
    Jarett Postany, Loup County
    Lyndi Tietz, Wayne County

  • 2000

    Amy Griess, Clay County
    Allison Iles, Cass County
    Jonathon Kamler, Sherman County
    Allisha Melroy, Phelps County
    Kristle Neuhalfen, Dodge County
    Lynn Rauner, Thayer County
    Amie Ryschon, Kimball County
    Brian Stahr, York County
    Morgan Staples, Keith County
    Nathan Weaver, Furnas County
    Sarah Wineman, Scotts Bluff County
    Kris Yardley, Sheridan County

  • 1999

    Mikayla Carr, Brown County
    Nick Rosenberry, Scotts Bluff County
    Emmy Lou Thomas, Keith County
    Brent Tietz, Wayne County
    Laurel Waite, Douglas County
    Chris Wenburg, Furnas County

MENU CLOSE